Духовно-моральне виховання підростаючого покоління є необхідною передумовою соціальних реформ в українському суспільстві та їхнього успішного проведення з орієнтацією на майбутнє країни. В умовах соціальних змін духовність є не самоцінністю, а вектором удосконалення людини та її оточення. Важливим чинником розвитку і поведінки сучасної молоді є духовно-релігійний сенс її життя.
Однією з найважливіших проблем у справі духовного-морального виховання учнів є кадрове забезпечення викладання відповідних курсів.
Відповідно до графіку підвищення кваліфікації педагогічних кадрів Сумської області на 2017 рік з 20 березня 2017 року було розпочато експрес-курси духовно-морального спрямування для учителів різних спеціальностей, які тривали два тижні.
Робота по впровадженню предметів та курсів духовно-морального спрямування у навчальних закладах області продовжується з 2008 року з метою реалізації державної політики в галузі освіти щодо формування у дітей та молоді високоморальних якостей, патріотичної, громадської свідомості, ціннісних орієнтирів, християнських моральних чеснот.
Метою експрес-курсів є підготовка вчителів до викладання факультативного курсу предметів духовно-морального спрямування; надання теоретичної та практичної допомоги слухачам в ознайомленні з духовно-моральною системою цінностей, світогляду та досвідом багатьох поколінь українського народу. Використання в навчально-виховному процесі досягнень християнської культури може стати ефективним засобом формування високоморальної особистості учня з розвиненою самосвідомістю, інтелектуально багатою, зі значним полікультурним потенціалом.
Із слухачами курсів працювали викладач КЗ СОІППО: старший викладач Пінчук Д.М., а також запрошені викладачі: доктор педагогічних наук, професор, керівник науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія» Жуковський В.М., доктор філософських наук, професор Української академії банківської справи Мозговий І.П., магістр релігієзнавства Макогнюк С.В. (м. Хмельницький), кандидат філософських наук, експерт з питань сімейної політики та сімейних відносин; президент Всеукраїнського благодійного фонду «Сім'я» Буковинський А.Й. (м. Київ), доктор філософії, доцент кафедри філософії, професор кафедри українознавства Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Ґжицького Огірко О.В., магістр богослов’я Гура В.О.
Курси духовно-морального спрямування були проведено за сприяння громадської організації - Сумської обласної асоціації педагогів-християн – (Кацова Ганна Миколаївна).
За результатами навчання 53 вчителя отримали сертифікати, що підтверджують право викладання курсів.
«Учитель, який навчає християнської етики, повинен стати своєрідним живим прикладом і носієм високих етичних і моральних якостей. Такий підхід до підбору кадрів є загально-педагогічним завданням у системі навчально-виховної роботи школи в умовах національного і духовного відродження.», - наголошували В.М. Жуковський та О.В.Огірко.
За словами В.М. Жуковського: «Унікальність України полягає і в тому, що програми предметів духовно-морального спрямування є не лише інтелектуальним здобутком представників якої-небудь однієї релігійної спільноти, але і результатом діяльності міжцерковних робочих груп, що дозволяє уникнути конфесійної заангажованості таких програм і зробити їх прийнятними для батьків, що належать до різних християнських традицій».
«Особисто для мене курси допомогли знайти відповідь на багато буденних питань, збагатити багаж знань не тільки методично, але й духовно. Компакт-диск А.Й. Буковинського «Роздуми про стосунки та батьківство», не тільки інструмент для роботи на уроці, а й те, що можно передати своїм дітям та онукам – це безцінний вклад в майбутнє своєї родини», - Докторович В.М.
Однією з нагальних проблем забезпечення викладання предметів духовно-морального спрямування є на сьогодні необхідність знаходження коштів на друк відповідної навчально-методичної літератури. Враховуючи те, що мова йде про факультатив, друк такої літератури за кошт державного бюджету є не завжди можливим. З огляду на це, на експрес курси було запрошено фонди: «Східноєвропейська місія» та «Світло на Сході», котрі надали навчально-методичні допоміжні комплекти, підручники з предметів духовно-морального спрямування та методичну літературу для вчителів християнської етики необхідних для забезпечення викладання предметів вищезазначеного спрямування.
На нинішньому етапі подальше викладання предметів духовно-морального спрямування в значній мірі залежатиме як від позиції та активності батьківської громадськості та церковної спільноти, так і від позиції органів місцевого самоврядування.
На сьогоднішній день у процесі впровадження курсів духовно-морального спрямування в освітню сферу багато напрацьовано, однак є чимало проблем, від розв’язання яких залежить успіх відродження духовності, що має відбуватися шляхом вільного та творчого розгортання і конкретизації універсальної, загальнолюдської системи цінностей зі збереженням загальної орієнтації на триєдність Істини, Добра, Краси.